Haber

Çin’in sağladığı Suudi-İran barışının etkisi: Suudi heyeti Husilerle ateşkes için Yemen’e gidiyor

İran ve Suudi Arabistan dışişleri bakanlarının Çin’in arabuluculuğunda Pekin’de yüz yüze görüşmesinin ardından, İran ve Suudi Arabistan’ın karşıt tarafları desteklediği Yemen’de barışın ışığı yandı.

Suudi Arabistan liderliğindeki 9 ulustan oluşan koalisyonun Mart 2015’ten bu yana askeri müdahalesi altında bulunan Yemen’de açlık ve salgın hastalıklarla mücadele eden Yemen’de İran bağlantılı Şii Husilerin kapısını çalacak. yanı sıra ölümler ve altyapının tahrip edilmesi.

Suudi ve Ummanlı yetkililerden oluşan bir heyetin Husilerle ateşkes görüşmeleri yapmak üzere Yemen’in başkenti Sana’ya gideceği öğrenildi.

Görüşmelerde yer alan iki kaynak Al Arabiya’ya, bir Suudi-Umman heyetinin Husi yetkililerle kalıcı bir ateşkes müzakere etmek ve ülkedeki 8 yıllık çatışmayı sona erdirmek için önümüzdeki hafta Yemen’in başkenti Sana’a gitmeyi planladığını söyledi.

Kaynaklar, anlaşmaya varılması halinde Yemen’de savaşan tarafların 20 Nisan’da başlayacak Ramazan Bayramı’ndan önce uzlaşma ilan edebileceğini belirtti.

Kaynaklar, görüşmelerde Yemen liman ve havalimanlarının tamamen yeniden açılması, memur maaşlarının ödenmesi, inşaat süreci ve siyasi geçiş konularının ele alındığını da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu