Ekonomi

Bakan Murat Kurum: Van Gölü’müz hep mavi kalacak!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, resmi sosyal medya hesabından Van Gölü’ndeki yer çamuru temizliğine ilişkin paylaşımda bulundu.

Bakan Kurum, yaptığı paylaşımda, “Van Gölü’müz hep mavi kalacak! Dünyamızın incisi Van Gölü’ne sahip çıkmak ve onu yarınlara en güzel haliyle taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bugüne kadar 807 bin metreküp dip çamuru temizlendi.” dedim.

“Van ve Tatvan’da bugüne kadar çıkarılan dip çamuru miktarı 807 bin metreküp”

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Van Gölü Havzası Savunma Eylem Planı ve Uygulama Programı çerçevesinde Van ve Tatvan’da taban tarama temizliğinin devam ettiği, şu ana kadar çıkarılan yer çamuru boyutunun 807 bin metreküp olduğu belirtildi. metre.

“Van merkezde 1. etap çalışmaları tamamlandı, 2. ve 3. etaplarda çalışmalar devam ediyor”

Van Gölü’ndeki yer çamuru temizleme çalışmalarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde 2019 yılında başlandığı hatırlatılarak, Van merkezde 1. etap çalışmalarının tamamlandığı, 2. ve 3. etap çalışmalarının ise tamamlandığı belirtildi. devam ediyor.​

Açıklamada, Van Gölü’nün temizliği için Van Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi ve Entegre Katı Atık Tesisi’nin devreye alındığı, kaçak ahırların yıkılarak hayvan faaliyetlerinden kaynaklanan kirliliğin azaltıldığı belirtildi. Dereler aracılığıyla Van Gölü’ne ulaşan kirliliğin önüne geçmek için derelerin ıslah çalışmalarının tamamlandığı ve temizlik çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Ayrıca Van Gölü’nün savunma amaçlı kullanım istikrarını sağlamak amacıyla doğal sit statülerinden biri olan Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı olarak tescillendiği vurgulandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Van Gölü havzasında noktasal ve yayılı kaynaklı kirleticilerin önlenmesi amacıyla ilgili tüm kurumların katılımıyla “Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı” oluşturularak başlatıldığı vurgulandı. 20 Mart’tan itibaren uygulanacak.

haberhendek.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu